Zadaj pytanie

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj pytanie naszym ekspertom.

Pytanie:
Na e-mail:
F.A.Q.

1. Jak można na co dzień chronić się przed elektrosmogiem?

Aby całkowicie ochronić nasze ciało przed promieniowaniem elektromagnetycznym, musielibyśmy non stop przebywać w klatce Faradaya, co jest niemożliwe. Nawet odzież zrobiona z materiałów ochronnych, nie pokryje w 100% powierzchni wszystkich części ciała. Ogólnodostępne odpromienniki, np. naszyjniki, które mają nas zabezpieczyć przed elektrosmogiem, tak naprawdę nie działają w wystarczający sposób. Jest to tak nierealistyczne jak możliwość użycia naszyjnika do ochrony płuc przed dymem papierosowym w pokoju pełnym palących ludzi. Musimy zaakceptować fakt, że pole elektromagnetyczne już zawsze pozostanie w naszym otoczeniu. Jedyną rzeczą, którą możesz zrobić jest maksymalne zmniejszenie ryzyka z nim związanego: - jak najkrócej przebywaj w pomieszczeniach wypełnionych urządzeniami elektrycznymi (np. komputerami, telewizorami), - ogranicz rozmowy przez telefon komórkowy lub korzystaj z zestawów głośnomówiących, - budując lub remontując dom zwróć uwagę czy użyte materiały (np. tynki, dachówki, farby, drzwi, okna, itp.), mają własności chroniące przed promieniowaniem, - unikaj przebywania w miejscach znajdujących się niedaleko stacji bazowych. Więcej informacji w dziale „Ochrona”.

2. Czy telefony komórkowe są szkodliwe dla zdrowia?

Telefony komórkowe emitują energię w zakresie fal radiowych o niskiej częstotliwości. Powszechnie wiadomo, że wysokie wartości częstotliwości radiowej (RF) powodują uszkodzenia struktur biologicznych poprzez ich podgrzanie (w ten sposób działa kuchenka mikrofalowa). Jednak nie wiemy, jaki jest mechanizm działania niskich wartości RF, które także niekorzystnie wpływają na organizmy żywe. Istnieją głosy, że fale te oddziałują one na komórki ciała, mózg, system odpornościowy i zwiększają ryzyko rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów i Alzheimera. Na całym świecie setki naukowców pracują nad odpowiedzią na pytanie, czy faktycznie jest to prawda. Testy laboratoryjne na myszach wykazały, że promieniowanie wywołuje negatywne skutki zdrowotne. Nadal nie wiadomo, czy wyniki te przekładają się na człowieka. Badania wykonane w 2002 roku w Finlandii udowodniły oddziaływanie fal elektromagnetycznych na tkankę mózgową człowieka. Stwierdzono jednak, że trzeba wielu podobnych analiz, aby zobaczyć, czy wynik będzie taki sam w przypadku żyjących ludzi. Naukowcy szwedzcy w 2002 roku donieśli o związku używania telefonów komórkowych z nowotworem mózgu. Dowiedli oni, że w szczególnym niebezpieczeństwie są osoby posiadające w przeszłości telefon „pierwszej generacji”, który zwiększa ryzyko wystąpienia guza o 30%. Te kontrowersyjne wyniki na szczęście nie powtórzyły się w podobnych ekspertyzach, z użyciem współczesnych telefonów GSM. Często pojawiają się jednak głosy ludzi cierpiących na bóle głowy, zmęczenie, brak koncentracji, twierdzących, że to efekt rozmów przez telefon. W 2004 roku Instytut Sweden's Karolinska opublikował niepokojące wnioski płynące z analiz przeprowadzonych na 750 osobach, korzystających z telefonu od minimum 10 lat – ryzyko wystąpienia guza ucha zwiększyło się 4-krotnie. W innych badaniach okazało się, że promieniowanie o częstotliwości radiowej anten telefonów komórkowych niszczy DNA w krwi ludzkiej. Co ciekawe, niektórzy naukowcy stwierdzili brak jakichkolwiek nieprawidłowości. Trudno określić, kto ma rację. Jedno jest pewne, podobnie jak było w przypadku palenia papierosów, zajmie wiele lat stwierdzenie jak niebezpieczne dla zdrowia są telefony komórkowe i inne urządzenia emitujące elektrosmog.

3. Czym jest nadwrażliwość na pole elektromagnetyczne (ang. electromagnetic fields hypersensitivity – EHS)?

Niektóre osoby skarżą się na objawy związane z przebywaniem w polu elektromagnetycznym. Zespół takich symptomów nazwano nadwrażliwością na pole elektromagnetyczne. Nie ma jednoznacznej definicji tej choroby, gdyż każda osoba inaczej odczuwa efekty działania elektrosmogu. Większość chorych narzeka m.in. na zmęczenie, zawroty głowy, nieprawidłowości w trawieniu oraz zmiany skórne. Ciekawe badania wykonano w Skandynawii, gdzie stwierdzono, że ludzie z EHS nie potrafią wykryć obecności pola elektromagnetycznego z większą precyzją niż osoby zdrowe. W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 1994 roku czytamy: „Objawy chorych na EHS rzeczywiście istnieją i różnią się w zależności od stopnia wrażliwości danej jednostki. Cokolwiek je powoduje, nadwrażliwość ta jest poważnym problemem dla dotkniętej nią osoby. Nie ma jednak jednoznacznych kryteriów diagnostycznych, a także podstaw naukowych żeby powiązać symptomy EHS z ekspozycją na pole elektromagnetyczne.” Nie wykonano jeszcze wystarczającej ilości badań sprawdzających, czy ekspozycja na pole elektromagnetyczne zwiększa objawy uznawane za EHS. Wprawdzie osoby wrażliwe na promieniowanie faktycznie cierpią z powodu anten telefonii komórkowej, to powodem tego jest jedynie ich świadomość przebywania w polu promieniowania anteny, a nie samo działanie anteny – do takiego wniosku doszli uczeni z brytyjskiego Uniwersytetu Essex.

4. Czy osoby pracujące cały dzień z komputerem mogą zmniejszyć jego negatywny wpływ?

Narodowy Instytut Zdrowia i Bezpieczeństwa Zawodowego (NIOSH w USA) przebadał monitory komputerowe i zmierzył emitowane przez te urządzenia promieniowanie. Okazało się, że spełnia ono wszelkie normy, więc nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Nawet jeśli nie odczuwamy negatywnych skutków elektrosmogu, nie znaczy to, że w naszym ciele nic złego się nie dzieje. Jest wiele wynalazków, które mają za zadanie ochronić użytkownika komputera przed emitowanym polem elektromagnetycznym. Należą do nich: - odpromienniki stacjonarne tzn. montowane w domu lub miejscu pracy, które ustawia się w odpowiedni sposób tak żeby swym zasięgiem objęły żądany przez nas teren, - odpromienniki zakładane bezpośrednio na sprzęt emitujący promieniowanie (np. krążki), - biostymulatory, które nie blokują wejścia promieniowania elektromagnetycznego do naszego ciała, ale za to wpływają one bezpośrednio na regulację czynnościową organizmu (np. naszyjniki).

5. Jakie telefony komórkowe są najbezpieczniejsze?

Zaleca się używania telefonów z zewnętrznymi antenami, gdyż wtedy odległość między głową użytkownika, a anteną jest największa. Kupując telefon, warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika SAR danego telefonu. Współczynnik absorpcji (SAR) mierzy ilość energii absorbowanej przez ciało poddane ekspozycji na pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej (RF). Określa więc moc (energię w jednostce czasu), która absorbowana jest przez kilogram tkanki. SAR wyraża się w watach na kilogram (W/kg). Aby wyznaczyć wartość współczynnika absorpcji całego ciała, należy uśrednić wyniki ekspozycji biorąc pod uwagę całą powierzchnię ciała. Natomiast w celu określenia wartości SAR poszczególnej części ciała, najbardziej narażonej na promieniowanie (np. głowy w przypadku użycia telefonu komórkowego), musimy uśrednić wynik przeliczając na 10g tkanki. W obu przypadkach, SAR jest obliczany w przedziale czasu równym 6min. Rządy wielu państw uchwaliły limit dopuszczalnych wartości współczynnika absorpcji dla telefonów komórkowych. W USA wynosi on 1,6W/kg (uśredniając na 1 gramie tkanki), w Europie – 2W/kg (mierzone na 10 gramach tkanki). Wartość SAR silnie zależy od wagi, na którą zostanie ona uśredniona, a więc europejska 10-gramowa skala nie może być porównywana z amerykańska 1-gramową skalą. Wartości SAR dla konkretnych telefonów komórkowych, wraz z innymi pomocnymi informacjami, można znaleźć zarówno na stronach internetowych producentów jak i na stronach firm dostawców. Lista wartości SAR poszczególnych modeli telefonów: http://www.freeshield.com/sony-ericsson-cell-phone-radiation-SAR-rating.html