Kulki ferrytowe a promieniowanie telefonów komórkowych

Wg licznych badań, korzystanie z zestawów słuchawkowych redukuje szkodliwe promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe. Rozwiązanie to jest jednak dalekie od doskonałości, gdyż fale elektromagnetyczne nadal przedostają się poprzez kabel do słuchawek, a więc i do głowy. Zapobiega temu mały magnes zanalizowany przez prof. Lawriego Challisa, szefa brytyjskiego programu badawczego związanego z oddziaływaniem telefonów komórkowych na ludzki organizm. Jego zdaniem, przypinając małą ferrytową kulkę do zestawu słuchawkowego, zmniejszamy ekspozycję użytkownika na promieniowanie elektromagnetyczne do zera. Magnetyczne kulki odgrywają istotną rolę, gdyż absorbują fale i zapobiegają przedostaniu się ich do głowy, chroniąc ludzkie zdrowie. Stosowane są już powszechnie do zmniejszenia interferencji m.in. w komputerowych kablach połączeniowych.

1

Zestawy słuchawkowe charakteryzują się tym, iż posiadają 2 rodzaje przepływów prądu – wewnątrz i na zewnątrz przewodu. Za pomocą ferrytu niekorzystny dla nas, zewnętrzny prąd, jest blokowany. Wyniki analiz wskazują na to, że najlepsze efekty daje umieszczenie magnesu na wysokości klatki piersiowej, poniżej mikrofonu.

Kulki ferrytowe mają średnicę nie przekraczającą 1 cm, a kosztują zaledwie kilka funtów. Badacze sugerują więc, aby przemysł telefonii komórkowej na poważnie zainteresował się tym wynalazkiem, włączając go na stałe do zestawów słuchawkowych. Koszt produkcji jest niewielki, a istotnie może wpłynąć na zachowanie zdrowia użytkowników.

 

Źródła:

  1. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2005/02/16/cell-phone-radiation-part-two.aspx
  2. http://www.egospodarka.pl/7282,Ferryt-niweluje-promieniowanie,1,38,1.html